زامارین چیست ؟

زامارین چیست ؟

قبل از اینکه بخوام موضوع مقاله یعنی زامارین چیست رو خدمتون توضیح بدم باید با موضوع برنامه نویسی چند سکویی (cross-platform) آشنا بشیم برنامه نویسی چند سکویی به برنامه نویسی نرم افزارهایی گفته می شه که قابلیت اجرا در چندین پلتفرم رو دارا هستن که این نرم افزارها به دو دسته تقسیم می شن:
دسته اول ، برنامه هایی که برنامه نویس یک بار اونا رو می نویسه و کامپایلر خودش برای هر سیستم عامل یک نسخه جداگانه تولید میکنه که برای این دسته میشه به زبان کیلیکس که مشابه زبان دلفیه و برای برنامه نویسی ویندوز و لینوکسه اشاره کرد.

دسته دوم برنامه هایی هستند که توسط زبان های تفسیر شده نوشته می شوند و توسط مفسر های موجود در هر پلتفرم قابل اجرا هستند و زبان های تفسیری به اون دسته از زبان های برنامه نویسی گفته می شه که برای استفاده از اونا نیازمند یک مفسر است.که برای این دسته میشه به برنامه هایی اشاره کرد که با htmlوjsنوشته می شن.
اما درسته زبان های چند سکویی قابلیت های زیادی در اختیار برنامه نویس قرار میده و کار برای برنامه نویس راحت میکنه ولی یک سری محدودیت هایی مثل عدم دسترسی مستقیم به تمامی امکانات پلتفرم و کاهش کارایی و سرعت نرم افزار به همراه داره.
خب تا اینجا با نرم افزار های چند سکویی آشنا شدید ، بریم سر بحث خودمون ، یعنی  زامارین چیست  . زامارین جز دسته اول برنامه های چند سکویی هست.
زامارین یک شرکت نرم افزاری که در سال ۲۰۱۱ در ایالت کالیفرنیا توسط سازندگان پروژه متن باز Mono Android خلق شد. هدف زامارین این بود که به وسیله زبان برنامه نویسی سی شارپ بشه برنامه هایی برای هر سه پلتفرم اندروید ، ایفون و ویندوز فون نوشت که مرتبط با شعار زامارین بود ” یک بار بنویس و در همه جا اجرا کن ” ، که بالاخره در اوایل سال ۲۰۱۶ زامارین توسط شرکت مایکروسافت خریداری شد و این شروع تازه برای زامارین و مایکروسافت بود. که به وسیله سیاست های جدید مایکروسافت و استراژی جدید cloud first و mobile first یک شانس بزرگ برای زامارین و محصولاتش بود.

xamarin

آموزش زامارین

بعد از وقوع این اتفاق زامارین به محیط برنامه نویسی Visual Studio اضافه شد و سپس مایکروسافت در گردهمایی توسعه دهندگان خود اعلام کرد که توسعه دهندگان می توانند به صورت رایگان از قابلیت های زامارین در ویژال استدیو استفاده کنند و زامارین را بر روی تمامی نسخه های ویژال استدیو قرار داد که از جمله می توان به نسخه Community ویژال استدیو که رایگان است اشاره کرد.
در حال حاضر یک میلیون توسعه دهنده از ۱۲۰ کشور دنیا از زامارین و محوصلاتش استفاده می کنند و کتابخانه زامارین بیش از ۲۰۰۰۰کامپونت قابل استفاده دارد .
با استفاده از زامارین شما می تونید یک کد سی شارپ در ۲٫۶میلیارد دستگاه اجرا کنید.

(71 Posts)

جت آموز یکی از به روز ترین سایت های تولید فیلم های اموزشی فارسی در شاخه های فناوری اطلاعات و نت میباشد.هدف ما ارائه اموزش های با کیفیت و ارزان قیمت به تمامی کاربران است.

  One thought on “زامارین چیست ؟

  1. احسان

   میخواستم پیشنهاد بدم ی دوره آموزشی XAMARIN.FORM ضبط کنید .مرسی

   Reply

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *