انواع توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه

برای پیاده سازی یک شبکه ، نیاز به نقشه ای داریم که داخل آن نوع و تعداد کابل ها و کانکتور ها مشخص و همچنین چگونگی پیاده سازی شبکه از لحاظ فیزیکی در آن تعریف شده باشد ، برای مثال محل عبور کابل ها و موارد دیگر. در صورتی که بخواهیم بعد از پیاده سازی شبکه برای ارتقا ، گسترش و عب یابی شبکه اقدام نماییم ، توپولوژی شبکه در رفع مشکلات مذکور به ما کمک خواهد کرد.

انواع توپولوژی

 • توپولوژی خطی(BUS)
 • توپولوژی ستاره ای(Star)
 • توپولوژی حلقوی(Ring)
 • توپولوژی(Mesh)

 

توپولوژی خطی

در این توپولوژی تمام کامپیوتر ها توسط یک کابل به یکدیگر وصل می باشند.

lin_bus

 

انواع شبکه های خطی:

۱-شبکه Thin Net

۲-شبکه Tihick Net

انواع کابل های مورد استفاده در شبکه های خطی

در این شبکه از کابل های کواکسیال(Coaxial) استفاده می شود. به طور کلی کابل های کواکسیال مورد استفاده به دو دسته تقسیم می شوند:

۱-نازک (Thin)

۲-ضخیم (thick)

شبکه هایی که از کابل نازک  استفاده می کنند ، Thin Net نام دارند و شبکه هایی که از کابل ضخیم استفاده می کنند، Thick Net نام دارند.

کابل های مورد استفاده در شبکه های Thin Net صد و هشتاد و پنج (۱۸۵) متر و کانکتور استفاده شده در آن BNC نام دارد و کابل های Thick Net ، پانصد (۵۰۰) متر و کانکتور استفاده شده در آن AUI است.

در صورتی که از شبکه های خطی برای محیط خود استفاده کنیم، اگر کابل اصلی در داخل شبکه دچار مشکل شود کل شبکه از کار می افتد.

کانکتور استاندارد برای کابل های کواکسیال از نواع BNC است.

 

انواع ابزارهای استفاده شده در شبکه خطی

ترمیناتور :

در صورتی که در یک شبکه خطی، یک کامپیوتر شروع به ارسال داده کند، جریان در هر دو طرف کابل ارسال می گردد. حال اگر جریان موردنظر به انتهای کابل رسیده و ازبین نرفته باشد، جریان در جهت عکس حرکت می کند و با جریان هایی که از طرف مخالف در حال عبور هستند، تداخل پیدا می کند که اصطلاحا گفته می شود تداخل سیگنال (Collision) رخ داده است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می توانید در دو انتهای شبکه خطی یا BUS، از دو ترمیناتور استفاده کنید که مقاوت آن در شبکه های Thin Net، برابر ۵۰ اهم و برای شبکه های Thick Net براربر ۷۵ اهم است.

Barrel :

برای این که دو تکه کابل کواکسیال را به یکدیگر متصل کنیم، از اتصال دهنده ای به نام BNC Barrel استفاده می کنیم.

تقویت کننده :

برای آن که بتوانیم طول شبکه را افزایش دهیم، از دستگاهی به نام Repeater استفاده می کنیم. این دستگاه جریان ضعیف را دریافت می کند و مانند لحظه ای که جریان از کارت شبکه خارج می شود، جریان را تقویت می کند. بدین ترتیب، با استفاده از این وسیله می توانیم جریان را تقریبا تا دو برابر افزایش دهیم.

T-Connector:

این کانکتور با اتصال به کارت شبکه BUS دو خروجی برای ارتباط با سایر کامپیوترها فراهم می نماید.

 

مزایا و معایب شبکه های خطی

 • میزان کابل مصرفی در این گونه شبکه ها کم است و هزینه قطعات و پیاده سازی آن زیاد نیست.
 • پیاده سازی چنین شبکه ای نیاز به تجربه زیادی ندارد.
 • هرگاه به دلایل مخلفی قسمتی از کابل شبکه قطع شود، کل شبکه از کار می افتد.
 • این شبکه از لحاظ سرعت، نسبت به شبکه های دیگر، دارای سرعت کمتری است.
 • عیب یابی و رفع اشکال این گونه شبکه ها پردردسر است.
 • ایجاد تغییر در این شبکه ها، نسبت به شبکه های دیگر، نیاز به کار بیشتری دارد.

 

توپولوژی ستاره ای

در این توپولوژی هر کامپیوتر توسط کابلی به دستگاهی تحت عنوان سوئیچ متصل می شود. گفتنی است که در این توپولوزی کامپیوترها مستقل از یکدیگر عمل می کنند و در صورت قطع بودن کابل یکی از کامپیوترها، تداخلی در ارتباطات ایجاد نخواهد شد.

star_network_topology_ani

 انواع کابل های مورد استفاده در شبکه های ستاره ای

در این نوع شبکه ها از استانداردهای مختلفی می توانیم استفاده  کنیم. این استانداردها تحت عنوان Category مطرح می گردد. این نوع کابل ها هم برای انتقال صوت و هم داده به کار می روند. بعضی از این نوع کابل ها فقط استفاده شبکه ای دارند و بعضی از آن ها فقط برای انتقال صوت به کار می روند.

در جدول زیر، انواع این نوع کابل ها و نوع استفاده آن ها ذکر شده است:

 

 نوع کابل اطلاعات سرعت کانکتور مسافتفرکانس موارد استفاده
 CAT1 تلفن (Sound)۱Mbps RJ-11 ۱۰۰M سیستم های قدیمی تلفنی و مودم
 CAT2 Sound & Data ۴Mbps RJ-45 ۱۰۰M شبکه های حلقوی
 CAT3 Sound & Data ۱۰Mbps RJ-45 ۱۰۰M شبکه های حلقوی و Base-T10
 CAT4 Sound & Data ۱۶Mbps RJ-45 ۱۰۰M شبکه های حلقوی
 CAT5 Sound & Data ۱۰۰MbpsRJ-45 ۱۰۰M ۱۰۰MHz اترنت (۱۰ و ۱۰۰ Mbps) و شبکه های حلقوی (۱۶ مگابیت در ثانیه)
 +CAT5 E Sound & Data ۱۰۰۰Mbps RJ-45 ۱۰۰M ۲۰۰MHz شبکه های اترنت – گیگابیت
 CAT6 Sound & Data ۱-۱۰GbpsRJ-45 مخصوص ۱۰۰M+۲۵۰-۳۵۰MHz شبکه های اترنت – گیگابیت
CAT7 Sound & Data ۱-۱۰GbpsRJ-45 مخصوص ۱۰۰M+ ۶۰۰-۱۰۰۰MHz شبکه های اترنت – گیگابیت

 

 

قابلیت کابل های CAT6 و CAT 7 :

در این کابل های CAT6 و CAT 7 به سبب قطر بیشتر کابل در این دو دسته، کانکتور آن ها از نوع RJ-45 مخصوص است. به علت بیشتر بودن قطر، مقاومت این کابلها کمتر و به همین دلیل، برد آن ها هم بیش از ۱۰۰ متر است.

 

انواع کابل های زوج به هم تابیده (Twisted Pair)

کابل های به هم تابیده بدون محافظ (UTP):

رایج ترین نوع کابلی که در انتقال اطلاعات استفاده می شود، کابل های به تابیده است. این نوع کابل، دو رشته سیم به هم پیچیده است که هر دو نسبت به زمین مقاوت ظاهری(اپدانس) یکسان دارند. بدین ترتیب، امکان تاثیرپذیری این نوع کابل ها از کابل های مجاور یا سایر منابع خارجی کاهش خواهد یافت. این کابل ها چهار زوج سیم دارند و درون یک روکش قرار می گیرند. هر زوج با تعداد مشخصی پیچ (در واحد اینچ) تابانده شده تا تاثیرپذیری آن از سایر زوج ها یا سایر دستگاه های الکتریکی کاهش یابد. در واقع در این نوع کابل ها، بجز به هم تاباندن جفت سیم ها، تدبیر دیگری برای نویزگیری اندیشه نشده است. شکل زیر مربوط به کابل UTP می باشد:

cable_solution-5e-utp-cable

کابل های به هم تابیده محافظ دار(STP) :

در این کابل ها سیم های انتقال داده، مانند UTP، هشت سیم یا چهار جفت هستند. حداکثر طول مورد استفاده در این کابل ها، بدون استفاده از تکرارکننده و افزایش فرکانس، برابر ۱۰۰ متر است. در صورتی که در شبکه تکرارکننده وجود داشته باشد، مسافت کابل مورد استفاده تا دو برابر، یعنی ۲۰۰ متر افزایش می کند. قابل ذکر است که کابل های STP از نظر ساختاری شبیه کابل های UTP و فقط دارای یک حفاظ (Shiedld) اضافی هشتند. در محل هایی که دارای اختلالت مغناطیسی هستند، معمولا از این نوع کابل استفاده می کنند. بهتر است بدانید که تفاوت آن با UTP در این است که پوسته ای به دور آت پیچیده شده که از اثرگذاری امواج روی داده جلوگیری می کند از لحاظ قیمت، این کابل از UTP گران تر است. شکل زیر مربوط به کابل STP می باشد:

۱۳۷۷۹۳۷۹۶۲STP-Cable-BCT-CAT5E-002-

کابل های به هم تابیده دارای دو محافظ (SSTP) :

در این کابل، علاوه بر روکشی که برای هر جفت سیم در نظر گرفته شده است، برای کل کابل هم یک روکش محافظ خواهیم داشت. این نوع کابل ها نسبت به کابل های STP کیفیت بهتری دارند.شکل زیر مربوط به کابل SSTP می باشد:

۲۰۰۹۵۹۱۱۱۹۲۹

کابل های FTP :

در این نوع، روکش کابل از درون به چهار قسمت تبدیل شده است و هر جفت سیم از یک قسمت عبور می کند. در این کابل ها یک فویل آلومینیومی وجود دارد که باعث از بین رفتن نویز می شود. گفتنی است که در حال حاضر، ترکیبی از کابل های بالا نیز توسط سازندگان کابل، تحت عنوان SFTP ارائه می شود.

FTP Cable- کابل اف تی پی لگراند فرانسه

 

کانکتور مورد استفاده در شبکه های ستاره ای

کانکتور مورد استفاده در این توپولوژی، معروف به RJ-45 است. که به کانکتور RJ-11 که برای تلفن استقاده می شود شباهت دارد با این تفاوت که RJ-45 به صورت هشت سوزنه، ولی RJ-11 چهار سوزنه است.شکل زیر مربوط به کانکتور RJ-45 می باشد:

EZ-RJ45-Cat5e-Connector-Stranded-or-Solid-Cable-4

 

ترتیب قرار گرفتن رشته های سیم در کانکتور RJ-45:

ترتیب قرار گفتن به ترتیب از سمت راست به چپ، با فرض این که سر سوکت (ضامن آن) رو به بالا باشد، به این قرار است:

۱-سفید-نارنجی۵-سفید-آبی
 ۲-نارنجی۶-سبز
 ۳-سفید-سبز ۷-سفید-قهوه ای
 ۴-آبی ۸-قهوه ای

 

کابل کراس(Cross Cable)

زمانی که بخواهیم دو دستگاه هم جنس نظیر دو کامپیوتر را به صورت مستقیم به هم متصل کنیم از این کابل استفاده می کنیم. بدین صورت که ترتیب رنگ ها در یک طرف به صورت استاندارد است، ولی در طرف دیگر جای Send و Receive با هم عوض می شوذ.

نحوه ساختن کابل کراس:

در نوع استاندارد شماره های یک و دو (سفید-نارنجی و نارنجی)، کار ارسال و شماره های سه و شش (سفید-سبز و سبز)، کار دریافت اطلاعات را برای ما انجام می دهند. در صورتی که بخواهید یک کابل کراس درست کنید، می توانید جای شماره های سه و یک را با هم و دو و شش را با هم در یک طرف کابل عوض کنید که به صورت زیر می شود:

۱-سفید-سبز۵-سفید-آبی
 ۲-سبز۶-نارنجی
 ۳-سفید-نارنجی ۷-سفید-قهوه ای
 ۴-آبی ۸-قهوه ای

در صورتی که بخواهیم سرعت ۱۰۰۰ Mbps داشته باشیم باید رشته های ۴ و ۸ و رشته های ۵و ۷ را نیز با هم تعویض نماییم.

 

انواع هاب

هاب Passive:

این نوع هاب خیلی قدیمی است و اطلاعات پس از ورود به هاب بدون هیچ تغییری از آن خارج می گردد.

(Passive Hub + Repeater) هاب Active

این هاب ها کار passive Hub را انجام می دهند و علاوه بر آن، داخل آن ها قطعه ای به نام تکرارکننده وجود دارد که این قطعه، مسافت تبادل اطلاعات ما را در شبکه افزایش می دهد.

(Hybrid Hub) هاب ترکیبی

این نوع هاب ها علاوه بر انجام کار معمول هاب ها، دارای قابلیت برقراری ارتباط بین دو شبکه (به طور مثال ستاره ای و خطی) نیز می باشند.

شکل های زیر مربوط به هاب می باشد:

۱۷۴۰۴_۹۰۹۴۷۸۵۷۰_linksys_sr224g_x__68745index

نحوه ارتباط بین وسیله های مختلف:

برای ارتباط دو وسیله غیر مشابه، مانند کامپیوتر و سوئیچ از کابل Straight و برای ارتباط دو وسیله مشابه، مانند دو کامپیوتر با هم، از کابل کراس استفاده می گردد. در صورتی که بخواهید بیش از دو عدد هاب را به یکدیگر متصل کنید، در صورت کمبود پورت Uplink ( پورت مخصوصی که برای اتصال دو هاب با یکدیگر استفاده می شود) می توانید از یک کابل کراس برای ارتباط یک پورت معمولی با پورت Uplink، هاب سوم و چهارم و … استفاده کنید.

کابل Rollover

کابلی است که از طریق آن می توان یک Router یا یک Switch را مدیریت و تنظیم کرد. این نوع کابل تحت عنوان Console Cable نیز معروف است. یک سر این کابل به پورت سریال کامپیوتر و سر دیگر آن به پورت کنسول یک Router یا Sewitch متصل می گردد و از طریق سیستم عامل، امکان مدیریت این نوع وسیله ها برای ما فراهم می شود. شکل های زیر مربوط به کابل Rollover می باشد:

rollover_db9cableConnecting-to-a-Cisco-Standard-Console-Port01

RJ-45 Barel

کانکتوری است که ارتباط دو قطعه کابل مسی را در شبکه های ستاره ای برقرار می نماید. کشل زیر مربوط بهRJ-45 Barel می باشد:

barrel-500x500-500x500

مزایا و معایب شبکه های ستاره ای

 • به سب نیاز به کابل بیشتر و استفاده از هاب، پیاده سازی این شبکه از لحاظ اقتصادی پرهزینه و سنگین است.
 • اگر کابل یکی از کامپیوتر ها دچار اشکال شود، کامپیوتر های دیگر تحت تاثیر قرار نمی گیرند.
 • در این توپولوژی عیب یابی و رفع عیب به راحتی انجام می گیرد.
 • گسترش چنین شبکه ای ساده است.
 • سرعت تبادل اطلاعات در چنین شبکه ای بالاست. معمولا در این توپولوزی شبکه دارای سرعت ۱۰ و ۱۰۰ و ۱۰۰۰ Mbps است. برای ان که سرعت ارتباط یا اتصال خود را در یک شبکه ستاره ای (star) تا ۱۰۰۰Mbps افزایش دهیم، باید سوئیچ، کارت شبکه و کابل هر سه، سرعت ۱۰۰۰Mbps را پشتیبانی کنند.

 

انواع مختلف ارتباطات کامپیوترها در محیط شبکه

Broadcast:

در این نوع ارتباط یک کامپیوتر بسته ای را همزمان برای همه کامپیوترها ارسال خواهد کرد. قابل ذکر است که مکانیزم استفاده شده در هاب به صورت Broadcast است.

Unicast:

در این نوع ارتباط، زمانی که دو کامپیوتر بخواهند با یکدیگر تبادل اطاعات کنند، ارتباط به صورت Point to point صورت می گیرد و کامپیوترهای دیگر از این نوع ارتباط اطلاع نخواهند یافت.

Multicast:

در این نوع ارتباط، یک کامپیوتر سیگنالی را به نعدادی از کامپیوترهای شبکه ارسال می کند.

 

دو تفاوت ظاهری بین هاب و سوئیچ

۱-سوئیچ پورتی به نام Uplink ندارد، به این مفهم که از همه پورت های سویچ می توان برای ارتباط با سویچ های دیگر استفاده کرد.

۲-با توجه به این که در سویچ از پدیده Unicast برای ارتباطات استفاده می شود، لذا چراغی تحت عنوان Collision وجود نخواهد داشت.

 

تفاوت هاب با سویچ از نظر کارکرد

برخلاف هاب های معمولی که فریم ارسالی روی یک کانال را روی تمام کانال ها به صورت فراگیر ارسال می کنند، عملکرد سوئیچ ها در این مورد بسیار هوشمندانه تر از هاب است، بدین نحو که با داشتن جدول آدرس فیزیکی در هنگام دریافت یک فریم از روی یک کانال ورودی آن را به تمام کانال های خروجی ارسال نمی کند. در ضمن قبل از ارسال اطلاعات، آدرس فیزیکی مقصد را چک می کند و فقط اطلاعات را به کانال ارسالی که کامپیوتر مقصد به آن وصل است، می فرستد، به این ترتیب کامپیوترهای متصل به سویچ، ترافیک مربوط به ایستگاه های دیگر را دریافت نمی کنند.

از دیگر تفاوت ها می توان به نحوه استفاده پهنای باند آن ها اشاره نمود. در هاب پهنای باند بین تمام پورت ها به اشتراک گذاشته خواهد شد، اما در سوئیچ به هر پورت پهنای باند اختصاصی تعلق خواهد گرفت. به طور مثال در هاب چهار پورت یک پهنای باند ۱۰۰Mbps به چهار قسمت مساوی تقسیم خواهد شد ولی در سوئیچ همین پهنای باند برای هر کدام از پورت ها به طور جداگانه به میزان ۱۰۰Mbps قابل دسترس خواهد بود.

 

توپولوزی حلقوی

در این توپولوژی همه کامپیوترها توسط یک مدار حلقوی به یکدیگر متصل می شوند و داده در یک جهت (جهت عقربه های ساعت) شروع به گردش می کند و به مقصد می رسد. اگر ترتیب چیدن رنگ کابل عکس شود، اطلاعات در جهت عکس عقربه های ساعت گردش می کنند.

در این توپولوژی که اصطلاحا به آن  Token Ring گفته می شود، اولین کامپیوتری که در شبکه روشن شود، سیگنالی به نام نشانه(Token) ایجاد می کند و آن را در شبکه به جریان می اندازد. هرگاه کامپیوتری در شبکه قصد ارسال داده را داشته باشد، باید منتظر دریافت نشانه باشد و به محض دریافت نشانه، شروع به ارسال اطلاعات می کند. در این توپولوژی، در صورتی که کامپیوتر مقصد، اطلاعات دریافتی از کامپیوتر مبدا را مورد تایید قرار دهد، یک نشانه دیگر به نام، Acknowledge به کامپیوتر مبدا به منظور سالم دریافت کردن اطلاعات می فرستد. قابل ذکر است که در هر شبکه حلقوی، در هر لحظه یک نشانه میتواند وجود داشته باشد.شکل زیر مربوط به توپولوزی حلقوی می باشد:

images

مزایا و معایب شبکه های حلقوی

 • به سخت افزار پیچیده ای نیاز دارد و کارت شبکه آن گران قیمت است.
 • نصب شبکه با این توپولوژی ساده است.
 • توسعه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود.
 • در این توپولوژی از کابل فیبر نوری

 

توپولوژی ترکیبی

سه توپولوزی خطی، ستاره ای، و حلقوی تحت عنوان Physical Topology مطرح می شنوند. در حالت کلی می توان دو نوع توپولوژی ترکیبی دیگر را که تحت عنوان توپولوژی منطقی نیز معروف است به صورت زیر بیان کرد:

Star-Bus

دو شبکه ای که هاب آن ها توسط کابلی به یکدیگر متصل می شود، می تواند این توپولوژی را شکل دهد.شکل زیر مربوط به Star-Bus می باشد:

Star-Bus-Topology

Star-Star

در این توپولوژی چندین شبکه ستاره ای از طریق چندین سوئیچ مختلف طبق شکل با یکدیگر در ارتباط می باشند:۱۰Base-T-star-network-topology-diagram

توپولوژی Mesh

این توپولوژی معمولا در شبکه های WAN استفاده میشود. به این ترتیب که یک کامپیوتر از طریق ارتباطات مختلف به قسمت های مختلف متصل می گردد. پیاده سازی این توپولوژی، به سبب مصرف کابل و قطعات دیگر در آن، هزینه ای سنگین دارد.

در این شبکه ها پیاده سازی و گسترش شبکه نیاز به هزینه و کار زیاد دارد. اگر یکی از کانکشن ها قطع شود، تمام کامپیوترها می توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند. با توجه به این که در این توپولوژی کانکشن های مختلف می توانند بین نقاط مختلف ایجاد شوند، سرعت تبادل اطلاعات بین نقاط مختلف می تواند متفاوت باشد. شکل زیر مربوط به توپولوژی Mesh می باشد:۴۵۶

در توپولوژی Mesh با توجه به ساختار شبکه در صورتی که ارتباط بین همه نودها برقرار باشد اصطلاحا Full Mesh نام دارد در این حالت چنانچه تعداد نودها برابر با N باشد، راه های ارتباط بین دو نود، N-1 خواهد بود، مثلا اگر تعداد نودها در یک شبکه ۱۰ باشد، ۹ راه ارتباط بین هر دو نود وجود خواهد داشت. در حالت های دیگر از نوع شبکه ممکن است ارتباط همه نودها با یکدیگر برقرار نباشد که در این حالت از حال Full Mesh خارج خواهد شد. قابل ذکر است پایداری توپولوژی Mesh در برابر مشکلاتی مثل قطعی Media بیشتر است.

 

توپولوژی بی سیم

در این توپولوژی ارتباط فیزیکی کامپیوترها بدون سیم و با استفاده از مکانیزم های شبکه بی سیم برقرار می شود. در این توپولوژی کارت شبکه مخصوص برای ارتباطات کامپیوترها وجود خواهد داشت و ارسال اطلاعات با استفاده از فرکانس های مشخصی بین شبکه ها وجود دارد، برقرار خواهد شد.

 

انتقال انواع سیگنال ها

در حال کلی انتقال سیگنال به دو صورت آنالوگ و دیجیتال انجام می گیرد.

هر یک از این دو حالت، به سه حالت زیر می توانند تقسیم شوند:

Simplex:

در این حالت سیگنال فقط در یک جهت اسال می شود، مانند تلویزیون

Full Duplex:

در این حالت، سیگنال در دو جهت همزمان می تواند ارسال شود، مانند تلفن و موبایل.

HalfDuplex:

در این حالت، انتقال سیگنال در دو جهت، ولی به صورت غیر همزمان صورت می گیرد، مانند سیستم های بی سیم.

 

نحوه انتقال سیگنال در محیط شبکه

قابل ذکر است در یک شبکه محلی، به این دلیل که در یک زمان فقط یک تک سیگنال قابل انتقال است، اطلاعات در هر زمان فقط در یک جهت قابل عبور هستند. به این ارتباطات، یک ارتباط یکطرفه گفته می شود. در حالی که اگر دو کامپیوتر همزمان بخواهند با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند، باید از کابل مخصوص و تجهیزات مناسب استفاده کنند. به طور مثال، کابل های کواکسیال فقط می توانند ارتباط یکطرفه داشته باشند، ولی زوج کابل های UTP و STP و FTP با توجه به این که از یک جفت کابل برای دریافت و از یک جفت کابل برای فرستادن اطلاعات استفاده می شود، می توانند ارتباط دو طرفه ایجاد کنند.

 

استاندارد IEEE 802

انجمن مهندسان برق و الکترونیک امریکا IEEE به منظور استانداردهای شبکه های محلی، اصلاحاتی روی مدل OSI انجام داده است. این استانداردها اکنون با عنوان استاندارد IEEE 802 شناسایی می شوند. در پروزه ۸۰۲ استانداردهایی وضع شده است که دربرگیرنده مشخصه های ارسال و دسترسی به اطلاعات از محیط فیزیکی است.

این مشخصه ها شامل فرایند های اتصال، حفظ و قطع ارتباط تجهیزات شبکه نیز هستند. هر یک از این گروه ها تعریف کننده استاندارد هایی برای اعمال اجرایی گوناگون شبکه هستند.

مشخصات ۸۰۲ همچنین شامل اصلاحاتی بر لایه های فیزیکی و پیوند داده در مدل OSI نیز هست. این اصلاحات در هنگام طراحی اکثر محیط های محلی مورد استفاده قرار می گیرند.

کمیته پرژه ۸۰۲ با تفکیک لایه پیوند مدل OSI به دو زیر لایه، جزئیات بیشتری به مدل OSI افزوده است. این لایه های فرعی عبارتند از: لایه LLC یا Logical Link Control و لایه MAC یا Media Access Control

لایه فرعی بالایی یعنی LLC با تعریف چندین نقطه دسترسی به سرویس Service Access Point بر ارتباطات لایه پیوند مدیریت می کند. SAP ها  نقاط اتصالی هستند که به ارتباط بین لایه های هفت گانه در مدل OSI کمک می کنند. کامپیوترها از این نقاط برای انتقال اطلاعات از لایه فرعی LLC به لایه های بالایی بهره می گیرند.

استانداردهای انتقال اطلاعات بین لایه فرعی LLC و لایه های بالایی در مدل OSI ، تحت عنوان IEEE 802.2 جمع آوری شده اند. لایه فرعی MAC پایین لایه فرعی LLC قرار گرفته است. این لایه وظیفه انتقال اطلاعات را از لایه فیزیکی مدل OSI به محیط فیزیکی بر عهده دارد. این لایه مسئول انتقال بدون خطای اطلاعات بین دو کامپیوتر واقع در شبکه نیز هست.

استانداردهای مربوط به عملکرد لایه فرعی MAC و لایه فیزیکی مدل OSI در گروه های ۸۰۲٫۳ و ۸۰۲٫۴ و ۸۰۲٫۱۲ آمده اند.

در دهه ۱۹۹۰ با ایجاد شبکه های ارتباطات بی سیم و اینترنت تغییر اساسی در صنعت ارتباطات به وجود آمد. ادغام این دو تکنولوژی منجر به تکنولوژی اینترنت بی سیم شده است. از آنجا که استانداردها، پیاده سازی اینترنت و تلفن های سلولی بی سیم را تعریف کرده اند، در نتیجه می توانند تکامل تدریجی اینترنت بی سیم ا نیز تحت شعاع خود قرار دهند. هر دو صنعت تلفن سلولی و صنعت ارتباطات اینترنتی، مدل، مشخصات، و دیدگاه های خاص خود را دارند که برای استانداردسازی ارائه می دهند

در حال حاضر استانداردسازی تکنولوژی مبتنی بر اینترنت در IEEE و کمیته استانداردهای IEEE 802 LAN MAN انجام می شود و استانداردهایی برای شبکه های بی سیم LAN، PAN و MAN  در حال توسعه و افزایش است.کمیته استانداردسازی IEEE در حال تهیه و تدوین یک سری استانداردهای جایگزین استانداردهای اینترنت است.

هدف اصلی این کمیته استانداردسازی، ارائه محصولات ارزان قیمت مطابق با نیازهای کاربران به بازار است.

امیدواریم از اموزش انواع توپولوژی شبکه لذت برده باشید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *