کابل کشی شبکه

یک نمونه از نحوه ارتباط کامپیوترها در محیط واقعی، شبکه های کابلی هستند که ارتباط کامپیوترها در آن از طریق کابل برقرار می شود و به فرایند انجام این کار کابل کشی گفته می شود.کابل کشی در محیط یک شبکه، بسته به نوع کابل و موقعیت و ماهیت محل شبکه می تواند متفاوت باشد . امروزه از کابل های مختلفی در   شبکه ها استفاده می شود. نوع و سیستم کابل کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است.

انواع کابل کشی

کابل کشی روکار

همان گونه که از نام این روش پیداست، کابل ها را روی دیوار و سقف محلی که کامپیوتر ها در آن قرار دارند، عبور می دهند و نیازی به عبور کابل از میان سقف و دیوار نیست. در این روش انتهای کابل ها را در پریزهای دیواری و رابط هایی قرار می دهند، که Patch Panel نامیده می شود. یکی از مزایای این نوع کابل کشی، این است که در صورتی که محل شبکه تغییر کند، می توان کابل ها را جمع و در محل دیگری استفاده کرد. از معایب این روش می توان در معرض دید قرار داشتن کابل ها و ایجاد مشکلات امنیتی، مثل سرقت اطلاعات و آسیب دیدن کابل ها را نام برد.

نکات مهم این نوع کابل کشی

 • مشخص کردن محل هر کامپیوتر و محل هاب یا سوئیچ های استفاده شده
 • قرار دادن هاب یا سوئیچ در مرکز برای کاهش طول کابل های استفاده شده
 • انتخاب مسیری مناسب و عاری از تردد افراد و قرار نگرفتن در معرض نور یا عدم نزدیکی با کابل های فشار قوی برق
 • قبل از قرار دادن کابل ها داخل پریز یا هاب، آن را داخل محفظه خود قرار دهید و محکم کنید.
 • محاسبه دقیق طول کابل ها از کامپیوتر تا هاب
 • پرهیز از خم کردن و پیچاندن کابل ها در مسیر
 • محکم کردن کابل ها های روکار در مسیر و استفاده از بست های مخصوص برای این کار
 • عبور کابل ها از داخل داکت ها
 • در مرحله آخر، متصل کردن یک سر کابل به هاب و سر دیگر آن به کامپیوتر و بعد از روشن کردن هاب یا سوئیچ موردنظر، چک کردن نحوه کارکرد هاب و کارت شبکه

کابل کشی توکار

امروزه در ارتباطات شبکه های حرفه ای، از این نوع کابل کشی استفاده می شود. این نوع کابل کشی بدون کانکتور و به صورت پیچیده شده دور قرقره های خاص ارائه می شود. معمولا این نوع کابل کشی توسط افرادی راه اندازی می شود که در کابل کشی خطوط تلفن و شبکه تجربه داند. در این نوع کابل کشی با توجه به این که سیم تلفن و شبکه در کنار هم قرار می گیرد و رشته ها مشابه هم هستند. باید با برچسب زدن روی رشته ها، کابل های تلفن و شبکه را از یکدیگر جداکرد.

نکات مهم این نوع کابل کشی

۱- کابل های استفاده شده در این نوع، بدون کانکتور و به صورت پیچشی به دور قرقره ارائه می شود.

۲-این نوع کابل کشی به سه قطعه کابل مستقل تقسیم می شود: یک کابل کشیده شده در طول و میان دیوار و دو قطعه کابل رابط بین کامپیوتر و هاب.

۳- محل قرار گرفتن کامپیوتر و هاب در این نوع کال کشی باید بررسی شود.

۴- پیشنهاد می شود در این نوع کابل کشی، طول کابل ها کمی بیشتر از اندازه معمول در نظر گرفته شود.

 

ابزارهای لازم برای کابل کشی

۱-آچار سوکت

از این ابزار معمولا برای پانچ کردن کانکتورهای داخل رشته های مسی استفاده می شود. این ابزار چند کاره است و امکان پانچ کردن RJ-45 برای شبکه و RJ-11 برای خطوط تلفن را فراهم می سازد. بعضی از ابزارها به عنوان سیم چین نیز مورد استفاده می گیرند. تصویر زیر مربوط به آچار سوکت می باشد:

۲۴۸۹_۲۸۸۹_foto_add-6857-500x500

۲-پچ پنل

از این وسیله برای نظم دادن به کابل ها استفاده می کنند. این وسیله بین هاب یا سوئیچ و کابلی که از سمت کامپیوتر آمده، قرار می گیرد و علاوه بر نظم دادن به کابل ها، آسیب پذیری پورت های مربوط به سوئیچ را زمانی که کابل ها به صورت مداوم در داخل پورت ها تغییر می کنند، کاهش می دهد. به هنگام کابل کشی، کابل ها، با استاندارد تعریف شده از کارت شبکه کامپیوتر ها به پشت پچ پنل متصل و با یک کابل به ورودی پورت های سوئیچ متصل می شوند. قابل ذکر است که پچ پنل، مانند سوئیچ دارای پورت های مختلف است و هر پورت می تواند ورودی یک کامپیوتر در محیط شبکه باشد. برای اتصال کابل ها در داخل پچ پنل، از ابزار خاص این کار تحت عنوان Punch down block استفاده می شود. به هنگام استفاده از این ابزار باید دقت کنیم که با نوع سوکت هایی که به کار می بریم، متناسب باشد. این ابزار تیغه هایی برای قطع کردن اضافه های سیم دارد. برای این کار، رشته ها را داخل شکاف پایه ها قرار می دهیم و انتهای اضافی رشته ها را می بریم. تصویر مربوط به پچ پنل:

۲۵۳۵۸_۵۷۴۲۲۷۰۴۳_Dlink-NPP-5E2BLK481

۳-Cable Tester

این ابزار برای تست کردن انواع کابل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و برای هر کانکتور، دو پورت ورودی دارد. بعضی از این ابزار ها امکان تست کردن کابل Straight  و Cross و حتی سیم تلفن RJ-11 و کابل های کواکسیال و پورت های USB و IEEE 1394 را دارند و معمولا دارای چراغی هستند که سالم بودن کابل های موردنظر را مشخص می سازد. بعضی از این ابزارها هم فقط تک کاره هستند و فقط یکی از این کابل ها را می توانند تست کنند. تصویر مربوط بهcable Tester

۵b8c02f397a764e12ac9bf85728a2989.image_.550x550

۴- اُسیلسکوپ

از این ابزار زمانی استفاده می شود که بخواهیم اتصلات و جریانات و کارایی کابل ها را قبل از استفاده چک کنیم. این دستگاه با ارائه یک خروجی در صفحه مانیتور خود، موارد بالا را گزارش می دهد. معمولا از این دستگاه برای تست کردن کابل هایی که داخل دیوار و به صورت توکار کشیده شده است، استفاده می کنند. تصویر مربوط به اُسیلسکوپ:

۶_۶_۱۱

 

نحوه پانچ کردن کانکتورهایRJ-45

۱- ابتدا رشته سیم های به هم تابیده را ازهم جدا و پیچیدگی رشته را صاف می کنیم.

۲- میزان لختی روکش کابل های مسی، همواره با کانکتور Rj-45 باید متناسب باشد.

۳- براساس یکی از استانداردهای تعریف شده، رشته ها را به ترتیب در کنار هم و همزمان در داخل کانکتور موردنظر قرار دهیم.

۴- نیازی به لخت کردن انتهای رشته های مسی نیست، زیرا این رشته ها به هنگام قرار گرفتن در داخل کانکتور، در شکاف هایی قرار خواهند گرفت که این شکاف ها انتهای رشته ها را لخت خواهند کرد.

۵- انتهای رشته های مسی باید به صورت یکنواخت بریده شده باشد. در غیر این صورت، مانع از اتصال بعضی از رشته ها به انتهای کانکتور خواهد شد و ارتباطات برقرار نخواهد شد.

۶- در وسط کانکتور یک برآمدگی وجود دارد که روکش کابل مسی باید تا برآمدگی فوق در داخل کانکتور قرار گرفته باشد تا به هنگام پانچ کردن، مراحل پانچ به درستی انجام پذیرد.

۷- بعد ازاین  مرحله و قرار دادن کانکتور داخل آچار سوکت ( Crimper) و با وارد کردن نیرو ، معمولا کانکتور موردنظر با ایجاد صدایی مراحل پانچ شدن را تایید می کند.

 

Rack

جهت قرار دادن تجهیزات شبکه مانند روتر و سوئیچ و سرور در داخل آن استفاده می شود و می تواند در انواع دیواری و ایستاده وجود داشته باشد. در انواع حرفه ای آن از تجهیزات خنک کننده و امکانات خاص برای کنترل صدای داخل آن استفاده می شود.

رک دیواری

تجهیزات استاندارد شبکه و رکمونت ها را می توان درون این نوع رک ها قرار داد. رک های دیواری معمولا دارای ارتفاع های ۵،۶،۷،۹ یونیت هستند. یونیت واحد سنجش ارتفاع رک است و هر یونیت معادل ۵٫۳۴ میلیمتر می باشد. عمق رک های دیواری می تواند ۳۵،۴۵، یا ۶۰ سانتیمتر باشد.

برخی از رک های ۹ یونیت از تنوع بیشتری برخوردارند و پنل های بغل آن ها کاملا باز می باشد و امکان دسترسی به رک را از بغل فراهم می کند. برخی نیز امکان چرخش تا ۱۰۰ درجه را داشته و امکان دسترسی به پشت رک را نیز دارد. امکان نصب پاور یونیت های ۳ و۴ پورت و فن ۱۲ سانتیمتری نیز روی رک های دیواری وجود دارد.

 

رک های ایستاده

رک های ایستاده استاندارد معمولا در مرکز شبکه قرار می گیرند. در این رک ها ، انواع پچ پنل، سوئیچ، سرور و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی قرار می گیرد. از بالا و پایین این نوع رک ها می توان کابل ها را عبور داد و همچنین از چهار طرف باز می شوند. ارتفاع این رک ها می توان ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد و با عمق های ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می شوند. در این نوع رک ها امکان نصب ۱ تا ۴ فن وجود دارد. پاور ماژول های ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد.

 

طبقه ثابت رک

در سه نوع ۱ یونیت (قراگیری تجهیزات با وزن سبک)، ۲ یونیت (قراگیری تجهیزات با وزن متوسط) و تخت ثابت (قراگیری تجهیزات با وزن سنگین مثل سرورهای تاور و مانیتور) وجود دارد.

 

طبقه متحرک رک

برای قرارگیری کی برد و ماوس درون رک کاربرد دارد. به صورت کشویی جلو می آید. متناسب با نوع رک با کشوهای متفاوت ۶۰،۸۰ و ۱۰۰ سانتیمتری ارائه می شود.

 

داکت

برای عبور کابل استفاده می شود و در دو نوع پلاستیکی و فلزی می تواند وجود داشته باشد.

انواع داکت

داکت پلاستیکی

برای عبور کابل های شبکه از داکت یا کانال های پلاستیکی استفاده می شود. این مسیر از رک تا پریز شبکه می باشد. این کانال ها در اندازه های ۲، ۲٫۵، ۳، ۴، ۵ و ۹ سانتیمتر عرضه می شوند. طول همه آن ها ۲ متر است که اصطلاحا شاخه نامیده می شود. این داکت ها از جنس PVC می باشد.

داکت فلزی

به منظور پیاده سازی یک سیستم کابل کشی استاندارد می توان از تراکینگ های فلزی استفاده کرد. این تراکینگ ها اطراف اتاق ها با فاصله مشخص از زمین نصب می شوند و انواع خطوط تلفن، شبکه، برق اضطراری، برق شهری و … درون آن ها انتقال داده می شود. انواع پریزهای(فیس پلیت) را می توان روی این تراکینگ ها نصب کرد. از دیگر خواص آن ضد نویز بودن، سادگی نصب و افزایش و جابه جایی ساده پورت ها و تحمل وزن زیاد کابل ها می باشد.

کیستون

معمولا از این ابزار برای نظم دادن به کابل ها در سمت کلاینت ها استفاده می شود. کیستون به کابل شبکه متصل می شود و یک پورت مادگی RJ-45 در اختیار ما قرار می دهد. کیستون درون قاب پریز شبکه قرار می گیرد. در شبکه های ساخت یافته ابتدا و انتهای هر کابل مفتولی شبکه کیستون قرار می گیرد. کیستون باید متناسب با نوع کابل شبکه انتخاب شود. مثلا هنگامی که کابل شبکه Cat6 داریم باید از کیستون Cat6 استفاده کنیم

Cable Stripper or Cutter

با استفاده از این ابزار می توان روکش کابل های مسی را لخت نمود. برای استفاده از این ابزار کافی است کابل موردنظر را داخل ابزار مربوطه قرار داده و با پیچاندن کاتر، خطی ظریف به دور روکش مسی ایجاد نموده و در مرحله آخر روکش کابل مسی را با دست جدا نماییم. قابل ذکر است به هنگام ایجاد خط به دور کابل مسی، نباید رشته های کابل مربوطه آسیب ببیند.

Patch Cord

از طریق این کابل ها ارتباط پچ پنل  با سوئیچ و یا کیستون با کامپیوتر برقرار می گردد.

 

Punch Down

دستگاهی می باشد که برای پانچ کردن رشته های مسی در داخل پچ پنل یا کیستون به کار می رود.

کوپلرRJ-45

در شبکه های ستاره ای در صورتی که نیاز به افزایش طول کابل شبکه داشته باشیم، نباید از لخت کردن سیم ها و اتصال آن ها به یکدیگر یا لحیم کردن سیم ها استفاده نماییم. برای این منظور باید از کوپلر RJ-45 که دارای ۲ پورت مادگی است استفاده کرد.

کاور کانکتور

کاور لاستیکی طراحی شده برای کانکتور RJ-45 علاوه بر زیبا کردن رابط اتصال کابل، کانکتور را محافظت کرده و مانع از ورود گرد و غبار به پورت نیز می شود. در دو نوع با روکش، روی ضامن کانکتور و بدون روکش، در رنگ های مختلف زرد، سبز، کرم، نارنجی، قرمز، آبی، مشکی و … عرضه می شود. نوع نرم آن مرغوبیت بیشتری دارد.

پریز شبکه روکار

قاب پریز روکار روی دیوار توسط چسب دو طرفه مخصوص یا پیچ و رولپلاک نصب می شود و می توان مدل های مختلف کیستون را درون آن جاسازی کرد. برخی از انواع آن، دارای قطعه ای روی پورت هستند که از ورود غبار به داخل آن جلوگیری می نماید. مدل های تک پورت و دو پورت با کیفیت های مختلف و قیمت های متفاوت عرضه می شوند. توسط برچسبی که روی برخی از آن ها وجود دارد می توانید شماره آن پریز را در شبکه مشخص نمایید.

فیس پلیت شبکه

فیس پلیت یا صفحه پریز توکار شبکه باید روی جعبه استاندارد نصب شود. اگر هنگام ساخت بنا، این نوع جعبه را در دیوار جاسازی کرده باشید، می توانید به راحتی فیس پلیت استاندارد را روی آن نصب کنید. در انواع صاف و ۴۵ درجه، تک پورت و دو پورت با کیفیت و قیمت های متفاوت عرضه می شوند. توسط برچسبی که روی برخی آن ها وجود دارد می توانید شماره آن پریز را در شبکه مشخص کنید.

sg012

بک باکس پریز

جهت نصب فیس پلیت شبکه در داخل دیوار یا روی سطح دیوار نصب می گردد و دارای عمق های متفاوتی بوده که متناسب با نیاز انتخاب می گردد.

بک باکس پریز

نگهدارنده کابل(Cable Management)

نگدارنده کابل یا Cable management در داخل رک بین پنل و سوئیچ شبکه قرار می گیرد و وظیفه آن نگهداشتن پچ کوردهای درون رک می باشد. به وسیله نگدارنده کابل از ریزش پچ کوردها روی سایر تجهیزات درون رک جلوگیری کرده و تنظیم بیشتری به آن می بخشیم. در دو مدل درپوش دار و قلاب دار تولید می شود. همچنین انواع یک یونیت و دو یونیت دارد که بشتر مدل یک یونیت آن مورد استفاده قرار می گیرد.

Cable-Management

ساپورت بار

در پشت پچ پنل قرار می گیرد و نگهداشتن و مدیریت کابل های پشت پچ پنل را آسان می کند. برخی پچ پنل ها خود دارای ساپورت بار هستند و برای برخی می توان ساپورت بار جداگانه تهیه نمود. چون کابل های شبکه توسط کمربند کابل به ساپورت بار بسته می شوند. امکان قطع شدن آن ها از پچ پنل بسیار کاهس می یابد.

حرارت سنج دیجیتالی

حرارت سنج ها، دمای رک را مرتبا اندازه گیری نموده و روی نشانگرهای دیجیتالی خود نمایش می دهند. این حرارت سنج ها دارای حافظه بوده و در صورت رسیدن دما به مقداری که سرپرست شبکه تعیین می کند فن های رک را روشن می نمایند. در دو نوع ایرانی با اندازه ۲ یونیت و خارجی با اندازه یک یونیت ارائه می شود. به طور معمول در بالاترین قسمت رک نصب می شود.

maxim_Fixd

 

اُهم متر

دستگاهی است که برای اندازه گیری مقاوت الکتریکی به کار می رود. در دو نوع آنالوگ( عقربه ای) و دیجیتال موجود می باشد. روش کار با اُهم متر عقربه ای به این صورت است که دو سر سیم را به مدار مورد نظرتان متصل می نمایید. عقربه شروع به حرکت می نماید، به خط مدرج اُهم متر نگاه می نماییم.

 • اگر سلکتور روی عدد ۱X بود هر عددی را که عقربه نشان می دهد بخوانید.
 • اگر سلکتور روی عدد ۱۰۰X هر عددی که عقربه نشان داد را در ۱۰۰ ضرب نمایید.
 • اگر سلکتور روی K1X قرار داشت( ۱ کیلومتر اهم مساوی ۱۰۰۰ اهم است) عدد عقربه را در ۱۰۰۰ ضرب نمایید.

این اعداد همان مقاومت مدار مورد نظر هستند. در مورد اهم متر دیجیتالی نیز به همین صورت است با این تفاوت که عدد روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شود.

۱۳۱۴۳۰۱۹۶۲_۴ ۲۳۵۱۷۸۲۵۵۲۳۱۶۱۸۰۱۷۶۲۱۱۹۶۱۹۱۱۵۰۱۲۱۱۵۱۴۴۹۲۸۰

 

Fluke Test

بعد از انجام کابل کشی توسط این دستگاه می توان تست نهایی کابل را در سطح فیزیکی انجام داد. توسط این دستگاه بعد از مشخص نمودن نوع کابل ، دستگاه مربوطه تست خود را انجام داده و در صورت مشکل ارتباطی، گزارش مربوطه را ارائه خواهد داد. بین متخصصین شبکه این نوع بررسی تحت عنوان تست فلوک نام دارد.

fluke-brand-header

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *