چرا باید ازسیستم عامل FreeBSD به جای لینوکس استفاده کرد!!

چرا باید ازسیستم عاملFreeBSD به جای لینوکس استفاده کرد!!

سلام دوستان در این بخش قصد دارم مختصری در مورد دلایل برتری سیستم عامل های خانواده BSD نسبت به لینوکس با شما صحبت کنم و بگویم چرا باید ازسیستم عامل FreeBSD به جای لینوکس استفاده کرد!!

دلیل اول مرتب بودن در نصب برنامه ها

در سیستم عامل های خانواده BSD هر برنامه ای که شما از هر روشی به سیستم اضافه می کنید در زیر شاخه /usr/local/ نصب شده و فایلهای پیکربندی در این زیر شاخه قرار می گیرد. همانطوری که می دانید زیر شاخه ها و شاخه های اصلی در سیستم عاملهای متن باز دارای دسته بندی خاصی هستند برای مثال زیر شاخه /etc/ فقط مخصوص فایلهای پیکربندی و سرویسهای است که به صورت پیش فرض برروی سیستم نصب شده است، موارد زیادی وجود دارد که شما در زمان نصب کردن برنامه در لینوکس ، برنامه ها فایلهای پیکربندی و سایر فایلهای خود را در این زیر شاخه قرار می دهند که هم از نظر ساختار پیش فرض کاربران را دچار سردرگمی می کنند و هم از نظر امنیتی و ساختاری برای سیستم مشکل ایجاد می شود، ولی در سیستم عاملهای خانواده BSD این اصول رعایت می شود و حتی فایلهایی که برای راه اندازی سرویس برنامه نصب شده نیاز است در شاخه /usr/local/etc/rc.d/ قرار می گیرد. 

دلیل دوم ارایه کردن صفحات کمک یا MAN

در سیستم عامل های خانواده BSD  ایجاد کننده یک فرمان، برنامه و غیره موظف است که به صورت کامل توضیحات را در قالب صفحات MAN ارایه کند. شاید در نگاه اول برای خیلی از استفاده کنندگان این امر زیاد مهم نباشد به این دلیل است که این دسته از کاربران تا به فرمانی نیاز دارند و یا مطلبی را فراموش می کنند به سراغ شبکه جهانی اینترنت می رود و در صورتی که این دسترسی وجود نداشته باشد شما به راحتی نمی توانید مشکل خود را مرتفع کرده و در بخش دوم هم سازنده برنامه مجبور است که همه قابلیتهای برنامه خود را معرفی و ارایه کند و این مطالب کمک خوبی است برای راه اندازی کامل و بی عیب و نقص شما و در هر زمان و هر مکانی که شما سیستم عامل را نصب کرده باشید در اختیار شما خواهد بود

دلیل سوم بروزرسانی سریع

در سیستم عامل های مبتنی بر BSD شما برای دریافت کردن پچ های امنیتی نیاز به صبر کردن ندارید و در زمانی که وصله امنیتی ارایه شد شما می توانید از آن استفاده کنید. در این راستا شما به راحتی می توانید با راه اندازی کردن چند فرمان ساده و در دسترس بوده اینترنت به راحتی سیستم عامل خود را بروز نگه دارید، برروز بودن سیستم عامل شما از نظر مشکلات امنیتی برای کاربران حرفه ای شبکه بسیار مهم بوده و شما با عضویت در لیست پستی هر کدام از سیستم عاملهای خانواده BSD  می توانید از اخرین مشکلات امنیتی موجود با خبر شده و در صورت رفع ان به سرعت سیستم عامل خود را بروز کنید

دلیل چهارم ایجاد کردن برنامه های باینری دلخواه

در سیستم عاملهای خانواده BSD  شما به راحتی می توانید با استفاده از سیستم Ports هر برنامه باینری مختص به سیستم عامل خود را ایجاد کنید و حتما نیازی به سایت اصلی پروژه برای این کار نیستید و بروزرسانی در این بخش به دقت انجام می شود. شما به راحتی با استفاده از این روش حتی می توانید برای ساختار شبکه خود و نیاز خود به صورت افلاین برنامه ایجاد کرده و نصب کنید ، در بسیار از موارد و شرابط شاید شبکه شما دسترسی به اینترنت نداشته باشد.  با این روش هم بار موجود برروی سرورهای اصلی که مسئول تهیه کردن برنامه های باینری هستند کاهش می باید و شما در هر لحظه که می خواهید می توانید برنامه خود را ایجاد و بعد نصب کنید.

دلیل پنجم هیت علمی دانشگاه

در سیستم عامل FreeBSD یک هیت عملی دانشگاه بر کل فرآیند سیستم عامل نظارت می کنند و یک فرد به تنهایی برای کل تصمیم نمی گیرد. این امر در بین سیستم عامل FreeBSD بیشتر از سایر سیستم عاملها به چشم می خورد، هر تغییر و یا حذف کردن کد برنامه، برنامه های پیش فرض و غیر باید با نظر هیت عملی تغییر کرده و شخص قدرتی در این مورد ندارد، دانشگاه برکلی به صورت کامل از کدها BSD حفاظت و حمایت می کند.

دلیل ششم عدم گستردگی در ورژنها 

در خانواده BSD شما تنوع در زیر شاخه های سیستم عامل را مشاهده نمی کنید و ۴ BSD اصلی هر کدام هدفی مشخص را دنبال می کنند و کپی برداری از هم نیستند. این گستردگی که در ورژنهای سیستم عامل لینوکس وجود دارد آموزش و استفاده از این سیستم عاملها را سخت کرده و به راحتی شرکت ایجاد کننده این سیستم عاملها یک شبه می تواند ساختار خود را تغییر دهند و دیگر سیستم عامل را ارایه کنند. در دوران گذشته شما شاهد این امر بودید که سیستم عامل Redhat به یکبار متحول شد، ارایه خود را در ورژن ۹ متوقف کرد و با تغییر ساختار به سمت دریافت کردن هزینه سیستم عامل را پشتیابنی می کند. ورژنهای جدید که از سیستم عامل FreeBSD جدا شده اند هر کدام برروی یک بخش خاص تمرکز کرده اند برای مثال سیستم عامل OpenBSD برروی امنیت و فایروالینگ تمرکز کرده و سیستم عامل NetBSD بر روی نصب شدن برروی هر ساختار موجود سخت افزاری ایجاد شده است.

دلیل هفتم هسته یا همان Kernel

هسته در سیستم عامل BSD یکپارچه بوده و اگر شما نیاز به قابلیت خاصی هستید که در هسته پیش فرض فعال نشده است با این شرط که این قابلیت در هسته پشتیبانی می شود به راحتی می توانید آنرا فعال کنید و نیازی به دانلود کردن هسته جدید ندارید. هسته در BSD از هر قابلیتی که پشتیابنی می کند به خوبی این کار را انجام می دهد و در هسته پیش فرض هم قابلیتهای مورد نیاز شما دیده شده است. با اضافه شدن قابلیت ماژول به سیستم عامل FreeBSD  شما به راحتی می توانید با استفاده از چند فرمان ساده ماژول را در هسته فعال کرده و در صورتی که به آن نیاز ندارید آنرا غیرفعال کنید. الیته در سیستم عامل OpenBSD این قابلیت به دلیل وجود rootkit در هسته غیرفعال است.

(71 Posts)

جت آموز یکی از به روز ترین سایت های تولید فیلم های اموزشی فارسی در شاخه های فناوری اطلاعات و نت میباشد.هدف ما ارائه اموزش های با کیفیت و ارزان قیمت به تمامی کاربران است.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *