فیبر نوری(ّFiber Optic)

تاریخچه پیدایش کابل های فیبر نوری

این تکنولوژی حدود سی سال قبل با سرمایه گزاری چند شرکت ( از جمله corning ، آزمایشگاه bell آمریکا و ITT انگلستان) به دنیای تجاری مخابرات پا گذاشت و با نصب اولین رشته آن در شیکاگو به سال ۱۹۷۶، اعلام موجودیت کرد. در دهه هشتاد، تنها مشتریان فیبر نوری، شرکت های عظیم مخابرات بودند. در دهه نود، این رسانه انتقال حضور خود را در شبکه های کامپیوتری رسمیت بخشید و در دهه کنونی، تلاش برای استفاده همگانی اعم از شبکه های کامپیوتری، تلویزیونی و مخابراتی را دارد.

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالاست. امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر شبکه های تلفن و بین شهری، شبکه های کامپیوتری و اینترنت   استفاده می شود. فیبر نوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از تار ها ضخامتی معادل تار موی انسان دارند و از آن ها برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود. این نوع کابل ها یک رسانه جدید در شبکه است که برخلاف کابل های دیگر در برابر نوسانات و اختلالات موجود در شبکه مقاوم است. از فیبر نوری هنگامی استفاده می کنیم که به ارتباط بین مسافت های بیش از ۱۰۰متر و پهنای باند زیاد نیاز داشته باشیم.

فیبر نوری از نظر ماهیت استفاده به انواع مختلف از قبیل ضد جونده، ضد آتش، ضد دود و … تقسیم می شود. همچنین متناسب با محل استفاده به سه گروه مصارف داخلی ساختمانی(Indoor)، کانال های پلاستیکی و فلزی Indoor/Outdoor و برای استفاده در فضای آزاد و دفن در زیر زمین (Outdoor) تقسیم می شود.

 

انواع فیبر نوری

۱-فیبر نوری شیشه ای(Glass Fiber Optic)

۲-فیبر نوری پلاستیکی (Plastic Fiber Optic)

در نوع شیشه ای آن به دلیل شفایت بیشتر، مسافتی که اطلاعات طی می کنند، بیشتر است. در حالی که نوع پلاستیکی آن به دلیل انعطاف زیاد، می تواند برای تبادل اطلاعات استفاده شود. معمولا هر دو نوع از این کابل ها را نمی توان بیش از اندازه خم کرد. در این حالت، ممکن است زاویه شکست نور دچار مشکل شود و تبادل اطلاعات به درستی انجام نگیرد. معمولا هزینه پیاده سازی این کابل ها زیاد است و به تجربه زیادی برای راه اندازی نیاز دارد. نصب فیبر نوری و تجهیزات آن نیاز به ابزارهای خاصی دارد و کاملا با نحوه نصب کابل های مسی متفاوت است.

 

اجزای مختلف فیبر نوری

هسته(Core)

هسته نازک شیشه ای در مرکز فیبر که سیگنال های نوری در آن حرکت می کنند.

روکش(Cladding)

بخش خارجی فیبر که دور تا دور هسته را احاطه کرده است و باعث برگشت نور منعکس شده به هسته می شود.

بافر رویه(Buffer Coating)

روکش پلاستیکی که محافظ فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب زاست.

صدها و هزاران نمونه از رشته های نوری فوق در دسته هایی سازمان دهی شده و کابل های نوری را به وجود می آورند. هر یک از کلاف های فیبر نوری، توسط روکش هایی با نام Jacket محافظت می شوند.

 

fibre1(1)

 

کانکتورهای مورد استفاده در فیبر نوری

کانکتور فیبر نوری ، توسط ابزارهای خاص نصب می شود و امکان انتقال داده را به ما می دهد برخی از انواع این کانکتورها عبارتند از: MT-Rj ، LC ، SC ، ST و FC که به دو گروه مالتی مود و سیگنال مود نیز تقسیم می شوند.

 

connector

 

انواع کابل های فیبر نوری از نظر کاربردی

فیبرهای نوری در دو گروه عمده ارائه می شوند:

فیبرهای تک حالته(Single-Mode):

به منظور ارسال یک سیگنال در هر فیبر استفاده می شود.(نظیر تلفن)

فیبرهای چندحالته(Multi-Mode):

برای ارسال چندین سیگنال در یک فیبر استفاده می شود(مظیر شبکه های کامپیوتری)

فیبرهای تک حالته یک هسته کوچک (تقریبا ۹میکرون قطر دارند) و قادر به ارسال نور لیزری مادون قرمز( طول موج از ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانومتر) هستند. فیبرهای چندحالته دارای هسته بزرگتر ( تقریبا ۶۲٫۵ میکرون قطر) و قادر به ارسال نور مادون قرمز از طریق LED هستند.

 

مزایای فیبر نوری

فیبر نوری در مقاسیه با سیم های مسی دارای مزایای زیر است:

ارزان تر:

هزینه چندین کیلومتر فیبر نوری نسبت به سیم های مسی کم تر است.

نازک تر:

قطر فیبرهای نوری به مراتب کم تر از سیم های مسی است.

ظرفیت بالاتر:

پهنای باند فیبر نوری، برای ارسال اطلاعات به مراتب بیشتر از سیم مسی است.

تضعیف ناچیز:

تضعیف سیگنال در فیبر نوری به مراتب کمتر از سیم مسی است.

سیگنال های نوری:

برخلاف سیگنال های الکتریکی در یک سیم مسی، سیگنال های نوری در یک فیبر تاثیری بر فیبر دیگر نخواهد داشت.

مصرف برق پایین:

سیگنال ها در فیبر نوری کمتر ضعیف می شوند، بنابراین، می توان از فرستنده هایی با میزان برق مصرفی پایین، نسبت به فرستنده های الکتریکی که از ولتاژ بالایی استفاده می کنند، استفاده کرد.

سیگنال های دیجیتال:

فیبر نوری برای انتقال اطلاعات دیجیتالی مناسب است.

غیر اشتعال زا:

با توچه به عدم وجود الکتریسته، امکان بروز آتش سوزی وجود نخواهد داشت.

سبک وزن:

وزن یک کابل فیبر نوری به مراتب کمتر از کابل مسی است.

انعطاف پذیر:

با توجه به انعطاف پذیری فیبر نوری و قابلیت ارسال و دریافت نور از آن، در موارد متفاوت نظیر دوربین های دیجیتال با موارد کاربردی خاص مانند عکس برداری پزشکی، لوله کشی، و … استفاده می گردد.

با توجه به مزایای فراوان فیبر نوری، امروزه از این نوع کابل ها در موارد متفاوتی استفاده می شود. اکثر شبکه های کامپیوتری یا مخابرات از راه دور، در مقیاس وسیعی از فیبر نوری استفاده می کنند.

 

 

پچ پنل فیبر نوری

محفظه ای است قابل نصب در قفسه ای تحت عنوان رک که اتصالات فیبرنوری را نگداری می کند.

 

۲۴SC-FT

پچ کورد فیبر نوری

کابل هایی هستند که برای ارتباط پچ پنل با وسایل و کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرند، مثلا پچ کورد سیگنال مود برای فیبر سیگنال مود و پچ کورد مالتی مود برای فیبر مالتی مود به کار می رود. پچ کوردها دارای کانکتورهای مختلفی هستند که در کارخانه روی آن ها نصب شده است. طول این پچ کوردها معمولا ۱، ۲، ۳، ۵ و ۱۰ متر است.

 

patchcords

 

آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری واسطی است بین فیبر نوری که کانکتور روی ان نصب شده است و پچ کورد فیبر نوری. این آداپتور عموما داخل پچ پنل مخصوص فیبر قرار می گیردو انواع مختلف آن متناسب با نوع کانکتور به صورت ۲ پورت (Duplex) با تک پورت (Simplex) وجود دارد.

 

movingadapters_ani

کیف ابزار فیبر نوری

کیف ابزار فیبر نوری مخصوص نصب کانکتورهای فیبر است.

 

cve45658

فیوژن

دستگاه فیوژن برای اتصال فیبر نوری به کار می رود.

بهترین روش اتصال فیبر نوری از نظر کیفیت و هزینه فیوژن می باشد.

فیوژن اتصال دو تار فیبر نوری ذوب شده است. این کار توسط ماشینی انجام  می شود که دو عملکرد اساسی را همزمان انجام می دهد.

۱-تنظیم نحوه قرار گرفتن دو تار در یک راستا در سه محور طولی ، عرضی، و ارتفاع

۲- ذوب کردن تارها و اتصال آن ها

 

fusion

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *